پشتیبانی سریع : ۰۹۱۵۷۰۴۴۴۰۴ – ۰۲۱۷۱۰۵۳۸۳۲ 

معرفی دوربین AHD و مزایای خرید این نوع دوربین مداربسته

دوربین AHD یکی از انواع تکنولوژی برای دوربین های مداربسته می باشد. ای اچ دی نوعی دوربین آنالوگ بهینه سازی شده است که دارای کیفیت تصویر بالا و برخی ویژگی های خوب دیگر است. در این مطلب به طور کامل در رابطه با دوربین مداربسته AHD و مزایای استفاده از آن توضیح می دهیم.

معرفی دوربین AHD

دوربین AHDAHD یا AHD CCTV مخفف عبارت Analog High Definition CCTV به معنای دوربین مداربسته آنالوگ رزولوشن بالا می باشد.

این دوربین به نوعی بهینه سازی شده دوربین های آنالوگ معمولی می باشد که برخی معایب دوربین های آنالوگ از جمله کیفیت پایین تصاویر را رفع کرده است.

دوربین AHD نسل پیشرفته دوربین آنالوگ مبتنی بر کابل کواکسیال هم محور RG59 می‌باشند و همانند دوربین IP قادر به تصویر برداری دیجیتال و مگاپیکسلی می‌باشد.

بر خلاف دوربین شبکه (IP)، دوربین های ای اچ دی تصاویر دیجیتال را بر روی بستر کابل کواکسیال به سمت دستگاه دی وی آر AHD ارسال می کنند.

انواع دوربین AHD

دوربین مداربسته AHD را می توان به ده ها دسته بندی مختلف از جمله دوربین مداربسته دید در شب, زاویه دید , لنز , پردازنده , نرخ فشرده سازی H.26X و . . . تقسیم بندی نمود.

در یک دسته بندی دیگر از نظر شکل ظاهری و بدنه دوربین می توان دوربین AHD را به انواع زیر تقسیم بندی نمود:

  • دوربین های AHD دام
  • دوربین های AHD چرخشی
  • دوربین های AHD بالت

 مزایای دوربین مداربسته AHD

با اینکه دوربین های AHD تکنولوژی آنالوگ دارند اما چند ویژگی در این دوربین ها وجود دارد که آن ها را نسبت به سایر دوربین های مداربسته آنالوگ برتر می سازد.

فاکتورهای مسافت کابل و کیفیت تصویر در دوربین AHD مهم ترین این ویژگی ها هستند.

دوربین های AHD نسل اول تنها با رزولوشن 1 مگاپیکسل (720P) تولید می شدند اما نسل دوم این تکنولوژی امکان تولید دوربین های AHD با رزولوشن 2 مگاپیکسل (1080P) را ایجاد کرد.

نمونه تصویر از دوربین AHD
نمونه تصویر از دوربین AHD

یکی از بزرگترین نقاط قوت دوربین AHD در رابطه با طول و کیفیت کابل مصرفی است. با استفاده از کابل های RG59 عادی امکان انتقال سیگنال دوربین AHD تا 500 متری به راحتی میسر است.

کابل RG60 می تواند این مسافت را به 1000 متر نیز برساند. این تکنولوژی همچنین حساسیت بسیار کمی نسبت به کیفیت کابل مصرفی دارد.

 اساس کار تکنولوژی AHD

اساس کار تکنولوژی AHD بر پایه انتقال تصاویر بر مبنای سیستم های تلویزیونی دیجیتال (DTV) است. در این تکنولوژی اطلاعات به صورت آنالوگ انتقال پیدا می کنند اما نوع کد گذاری آنها امکان انتقال اطلاعات فرق دارد.

انتقال اطلاعات در این روش با حجم بیشتر و در نتیجه، گرفتن تصاویر با روزولشن بالاتر می باشد. کد گذاری دوربین توسط چیپ AHD TX انجام می‌شود. این چیپ اطلاعات دیجیتال را از دوربین دریافت کرده و آنها را به صورت AHD کد گذاری می کند.

در سمت DVR نیز چیپ AHD RX اطلاعات کد گذاری شده را دریافت کرده و آنها را مجدد به صورت دیجیتال برای ضبط در خواهد آورد.

دوربین AHD
یکی از بزرگترین نقاط قوت دوربین AHD در رابطه با طول و کیفیت کابل مصرفی است.

 مفهوم HD در دوربین مداربسته AHD

HD مخفف عبارت HIGH DEFINITION است. این تکنولوژی نسبت به SD از وضوح و کیفیت بالایی برخوردار است. دلیل این امر آن است که تکنولوژی HD از تعداد پیکسل های بیشتری در تصویر برخوردار است.

پیکسل کوچکترین نقطه قابل رویت در تصویر است. هرچه تعداد پیکسل های تصویر بیشتر باشد وضوح تصویر نیز بیشتر می شود.

 قیمت و هزینه دوربین های AHD

دوربین AHD در مقایسه با دوربین های شبکه بسیار مرغون به صرفه تر می باشد. قیمت این دوربین به دوربین های آنالوگ نزدیک است اما کیفیت آن از دوربین های آنالوگ بیش تر بوده و به دوربین های شبکه شباهت بیشتری دارد. این موضوع استفاده از دوربین های آنالوگ سنتی را روز به روز کمتر کرده است.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

نکات نگهداری خودرو

نگهداری از خودرو و نکات صحیح فنی یکی از دغدغه‌های اصلی مالکان خودرو می‌باشد؛ استفاده نادرست از اتومبیل سبب خراب شدن خودرو می‌شود به طور

ادامه مطلب »