پشتیبانی سریع : ۰۹۱۵۷۰۴۴۴۰۴ – ۰۲۱۷۱۰۵۳۸۳۲ 

رالی چیست؟

رالی چیست؟ گروه‌های رالی باید چند نفره باشد؟ چگونه در مسابقات اتومبیل‌رانی عضو شویم؟

اگر جز افرادی هستید که به تازگی با این ورزش هیجان‌انگیز آشنا شده‌اید و تصمیم دارید اطلاعات جامعی از این ورزش به دست آورید با ما همراه باشید.

رالی چیست؟

مسابقه اتومبیل‌رانی که با قوانین مشخص از قبیل سرعت، زمان و مسیر مشخص در جاده‌ها و مسیر‌های آفرودی با مسافت طولانی برگزار می‌شود را رالی می‌گویند.

رالی
اتومبیل‌رانی

گروه‌های رالی

گروه‌های رالی از یک راننده و یک کمک راننده تشکیل شده‌است که راننده ماشین حتما باید دارای گواهینامه صادر شده از فدراسیون باشد.

ناظرین مسابقات رالی

ناظرین مسابقات رالی یک تیم سه نفره می‌باشند که در طول مسابقه رالی حداقل دو ناظر با کلرک مسابقه در ارتباط بوده و حداکثر یک ناظر باید در دفتر رالی حضور داشته باشد.

چگونه در مسابقات اتومبیل‌رانی عضو شویم

برای شرکت در مسابقات جذاب اتومبیل‌رانی ابتدا باید عضو باشگاه موتورسواری و اتومبیل‌رانی باشید و در کلاس‌های آن شرکت کنید تا مهارت لازم را کسب نمایید. این ورزش نیز مانند سایر ورزش‌ها قوانین خاصی دارد که شما ملزم به رعایت آن می‌باشید.

هرساله فدراسیون اتومبیل‌رانی ایران قوانین مسابقات را منتشر می‌کند که برای شرکت در مسابقات این فدراسیون، می‌بایست آن‌ها را رعایت کنید.

تمرکز بالا، یکی از مهم‌ترین مهارتی که رانندگان رالی باید داشته باشند. رانندگان باید در مسابقات تمام حواسشان بر روی رانندگی و کنترل ماشین باشد زیرا در کوتاه‌ترین زمان ممکن باید بهترین تصمیم را بگیرند و بهترین واکنش را از خودشان نشان دهند.

در رالی کیفیت رانندگی ملاک است نه سرعت رانندگی.

مسیر رانندگی در رالی

در مسابقات، رانندگان به مناطق مختلف از قبیل پیست‌های یخ و برف یا شن و ماسه می‌روند و باید متناسب با مسیر، تجهیزات مورد نیاز برای خودرو را فراهم کنند. به عنوان مثال شرکت در مسابقات رالی در زمستان نیازمند تجهیزات خاص زمستانی می‌باشد.

معمولا مسیرهایی سخت و هیجان‌انگیز برای مسابقات رالی انتخاب می‌شود. مانند مسیرهای دور از جاده و مسیرهای آفرودی

مسابقات اتومبیل رانی
مسابقات اتومبیل رانی

فیلمبرداری در رالی

مسابقات رالی با تکنیک‌های فیلم‌برداری پیشرفته و خاصی در پیست‌های یخ و برف یا شن و ماسه تصویر برداری می‌شود درواقع فیلم‌برداری در رالی نیازمند دانش و تخصص خاصی می‌باشد که هر فیلم‌براداری نمی‌تواند این کار را انجام دهد.

این مسابقات یکی از مهیج‌ترین مسابقات اتومبیل‌رانی می‌باشد که هر ساله در مسیرهای سخت و صعب‌العبور برگزار می‌شود. البته علاوه بر هیجانی که این بازی دارد نیز بسیار پرخطر می‌باشد. درواقع شما با دیدن تصاویر و فیلم‌ها از رالی تا حدودی با این ورزش آشنا می‌شوید اما فیلم‌برداری در این ورزش بسیار تخصصی بوده و یادگیری آن نیازمند آموزش‌های تخصصی می‌باشد.

اگر جزو رانندگان رالی هستید و تمایل دارید خاطرات هیجانی خود را لحظه به لحظه با یک کیفیت خوب ثبت کنید اصلا نگران نباشید امروزه با استفاده از دوربین خودرو می‌توانید تمامی خاطرات مسابقات و تمرینات خود را بدون آنکه تمرکزتان به هم بخورد ثبت کنید.
با نصب دوربین ماشین درون خودرو می‌توانید وقایع داخل خودروتان را بدون وقفه و کامل ثبت و ضبط کنید.

نقشه خوانی

کمک راننده مسئولیت نقشه خوانی را برعهده دارد که باید این توانایی را داشته باشد تا به خوبی از پس مسئولیت خود بربیاید و باید محاسبات دقیقی از زمان، مسافت و سرعت انجام داده و در اختیار راننده قرار دهد. درواقع برنده شدن در مسابقه به انتخاب بهترین مسیر بستگی دارد. در گذشته هنگام مسابقه نقشه را در اختیار نقشه خوان قرار می‌دادند و کمک راننده باید در زمان کم محاسبات را انجام می‌داد اما امروزه دو روز قبل از مسابقه نقشه را در اختیار نقشه خوان قرار می‌دهند تا محاسبات را انجام دهند و در هنگام مسابقه مسیر را به درستی در به راننده راهنمایی کنند.
در مسابقات، تیمی برنده و موفق می‌شود که کمک راننده و راننده به طور کامل باهم هماهنگ باشند.

نتیجه گیری

مسابقات اتومبیل رانی نیز مانند سایر ورزش‌ها قوانین خاص خود را دارد. رالی یک مسابقه هیجانی می‌باشد. البته این مسابقه بسیار پرخطر بوده و نیازمند تمرکز بالایی است و برای شرکت در این مسابقات باید دانش و تخصص خاصی داشته باشی.

هیجان بالا مسابقات اتومبیل‌رانی سبب شده افراد زیادی به سمت این رشته ورزشی تمایل پیدا کنند. اگر جزو افرادی هستید که با دیدن مسابقات هیجانی اتومبیل‌رانی وسوسه شده‌اید و قصد دارید وارد این حرفه شوید، بهتر است ابتدا کمی تفکر کنید و ببینید آیا اهل ریسک هستید و حاضرید با سرعت بالا در جاده باریکی که در یک سمت آن کوه و در سمت دیگر آن دره عمیقی وجود دارد، رانندگی کنید و جان خود را در خطر قرار دهید؟

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

نکات نگهداری خودرو

نگهداری از خودرو و نکات صحیح فنی یکی از دغدغه‌های اصلی مالکان خودرو می‌باشد؛ استفاده نادرست از اتومبیل سبب خراب شدن خودرو می‌شود به طور

ادامه مطلب »